EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI
Program edukacyjny dla nauczycieli i uczniów
rok szkolny 2013/2014
Europejskie Centrum Solidarności to instytucja żywa, otwarta, gdzie pracuje wielu młodych ludzi. I to pracę z młodzieżą uważam za najważniejsze z naszych zadań. Demokracja wciąż nie jest bowiem systemem oczywistym, konieczna jest nieustanna dbałość o edukację obywatelską. Mamy na swoim koncie m.in. 625 projektów adresowanych do młodych ludzi, 781 filmowych świadectw opozycjonistów, 195 konferencji, 31 otwartych wykładów, 22 wystawy czasowe, 17 zrealizowanych filmów dokumentalnych i 45 wydanych książek.
W 2014 roku ECS zyska nowy budynek na północ od placu Solidarności, nieopodal pomnika Poległych Stoczniowców oraz historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej im. Lenina i Sali BHP, gdzie 31 sierpnia 1980 roku Międzyzakładowy Komitet Strajkowy podpisał porozumienie z rządem PRL. Sercem ECS będzie nowa wystawa stała dedykowana fenomenowi Solidarności i zmianom, jakie dokonały się pod jej wpływem w Polsce i Europie. Zaplanowano miejsce na salę wystaw czasowych, bibliotekę i czytelnię, mediatekę, archiwum, ośrodek badawczo-naukowy, ośrodek edukacyjno-szkoleniowy oraz pracownie warsztatów twórczych dla młodzieży. Nie zabraknie księgarni i sklepu z pamiątkami. Na miejscu będzie można wypić kawę w zaciszu całorocznego ogrodu.
Ambicją założycieli jest utworzenie z ECS europejskiego miejsca spotkań obywateli, którzy czują się odpowiedzialni za rozwój demokracji. Naszym ważnym celem jest promocja idei wolności i solidarności w państwach autorytarnych.
Chcemy, aby nowy budynek ECS stał się agorą, miejscem spotkań, gdzie uda się zachować chociaż trochę z kluczowego momentu sierpniowego strajku, kiedy robotnicy nie poszli do domu. Już dziś wszystkich Państwa gorąco zachęcam do współtworzenia tego wielkiego dzieła.
Basil Kerski
dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności
© Copyright by ECS - Europejskie Centrum Solidarności, 2012 Projekt i wykonanie: www.br-design.pl